Památník písemnictví na Moravě připravil v areálu benediktinského kláštera v Rajhradě výstavu Alois a Vilém Mrštíkové, drama jihomoravské vesnice věnovanou životním a uměleckým osudům obou spisovatelů, které jsou úzce spjaty s jihomoravskou vesnicí.
Návštěvníci výstavy mohou nahlédnout do zákulisí vzniku jak jejich nejznámějšího společného díla, tak i dalších literárních textů – Roku na vsi, Pohádky máje nebo studentského románu Santa Lucia. Autorské rukopisy – často psané z jedné strany rukou Aloisovou, z druhé Vilémovou, korespondence ale i dobové dokumenty a fotografie, vyprávějí dramatický příběh dvou literátů úzce spjatých s moravským venkovem, především s vesnicí Diváky. Slavné spisovatele připomenou také jejich osobní předměty – Vilémova dýmka, kresba Šitbořický větřák, dřevěné hračky, model sochy Helenky, Aloisovy zápisníky, včelařské potřeby a mnohé jiné.
Ve vstupním sále kláštera se tento týden ve středu konala vernisáž této výstavy na níž byl přizván k účinkování i divadelní soubor z Boleradic nesoucí právě jména obou spisovatelů ve svém názvu – Divadelní spolek bratří Mrštíků Boleradice. A jak jinak mohli přispět k slavnostnímu zahájení než vystoupením s úvodním úryvkem z inscenace dramatu Maryša. Kdo by neznal příběh nešťastně provdaného venkovského děvčete, nejhranější drama českých profesionálních i ochotnických divadel.
Výstavu, uspořádanou ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, doplní tematické přednášky, výlet do kraje Pohádky máje a komentované prohlídky. Drama jihomoravské vesnice si zájemci mohou prohlédnout až do 26. srpna
jj